Proteinlerin tokluk etkisi kanıtlandı– INSERM Temmuz 2012

Kilo kaybetmeye yönelik diyetlerde sıklıkta tavsiye edildiği gibi,proteinlerin ''iştah kesici etkisi'' kanıtlandı.

Gilles Mithieux, Fransa,Lyon Inserm “Beslenme ve Beyin” bölüm başkanı bundan sorumlu biyolojik mekanizmaları araştırdı. 

Araştırmacılar yemekten uzun zaman sonra bile,proteinlerin beyine doygunlukla ilgili mesaj göndermelerine yol açan bir dizi reaksiyon olduğunu açıkladılar.Obezite tedavisinde yeni çözümler bulunmasını sağlayan sonuçlar,5 Temmuz 2012 de Cell isimli bilimsel yayında yayınlandı, 

Inserm , CNRS ve Lyon Üniversitesi araştırmacıları özellikle et , balık , yumurta ve bazı baklagillerde bulunan protein tarafından başlatılan beyin ve sindirim sistemi arasındaki etkileşimin protein açısından zengin bir yemekten sonra birkaç saat hissedilir olduğunu açıkladı .

Daha önceki çalışmalarda,yemeğin sindirilmesinden uzun zaman sonra da, proteinlerin bağırsakların glikoz sentezini üretmek için tetiklediğini göstermişti.Kan akışında serbest glukoz, beyne "iştah bastırıcı" sinyali gönderir ve bu sinir sistemi tarafından tespit edilir.Glukoneogenez olarak bilinen bu süreç ile organlar yemeklerden sonra beyne bir "tokluk" mesajı gönderir.

Bu yeni araştırma, proteinlerin sindiriminin (omurilik ve vagus siniri aracılığıyla) mide-bağırsak sinir sistemi de dahil olmak üzere bir çift zincir reaksiyonuna nasıl neden olduğunu açıklıyor.Biyolojik mekanizmanın bu detaylı araştıması,portal ven aracılığıyla bağırsak sinir sisteminde bulunan özel duyu organlarının tanımlanmasına izin vermiştir.Bu organlar sindirim sistemi tarafından yaratılmış oligopeptitler sayesinde baskılanır.İlk tepki olarak oligopeptitler bağırsak sisteminden beyindeki duyulara mesaj gönderir.İkinci mesaj beyinden bağırsaklara geri döner.Bu mesaj beyinde doyma sistemini kontrol eden hipotalamusa doyma mesajını iletir.


Duraffourd, Celine, De Vadde, Filipe et al. (2012). Mu-Opioid Receptors and Dietary Protein Stimulate a Gut-Brain Neural Circuitry Limiting Food Intake, Cell Metabolism, 150 (2) 377-388. Retrieved from: http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S009286741200760X

- See more at:

http://www.dukandiet.co.uk/news-files/must-reads/medical-studies#sthash.PvlCewl0.dpuf