Yulaf Kepeği başlangıçta hayvan yemi olarak ayrılıyorsa da artık iyi beslenmedeki yeri ve değeri anlaşılmış durumda.

Yulaf kepeği,yulafı saran en dış tabakası yani kabuğudur. B kompleks vitaminleri, protein, yağ, mineral ve kalp için sağlıklı çözünür lifler içerir.

Yulaf kepeğini ezmesinden ayıran en önemli ve büyük farkı ise beta-glukan adlı çözünür lif bakımından zengin olmasıdır. 1997 yılında ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) günde 3gr kadar beta glukanın kolestrol dengeleyici özelliği olduğunu ve yulaf kepeği takviyesinin  bunu sağladığına dair çalışmalar göstermiştir.

Yulaf Kepeğinin Faydaları

Yulaf kepeğinin sağlığa faydalalarını ve Dukan Diyetindeki önemini keşfedin.

1.Yulaf Kepeği Lezzetlidir! 


Kahvaltılarınızda ılık sütle karıştırıp tüketebileceğiniz gibi yağsız yogurt ve lorla da yiyebilirsiniz.

Ayrıca kekten krebe, kurabiyeden pizza tabanına kadar pek çok tarifte kullanabilirsiniz

Yulaf kepeği Atak ve Saf Protein günlerinizde tek karbonhidrat kaynağı olarak diyetinizi çeşitlendirir.

2.Yulaf Kepeği Kolestrolü Dengeler Yulaf Kepeği kötü kolestrol olarak adlandırılan LDL yi dengelemeye yardımcı olan çözünebilen lifler içerir.Bu lif yapısı kan dolaşımındaki kolestrolün emilimini engeller.Yulaf ezmesiyle karşılaştırıldığında yulaf kepeği içerdiği %50 fazla lifle daha etkilidir.

3.Yulaf Kepeği Tokluk Hissinizi Arttırır


Yulaf kepeği sindirim sistemine girdiğinde içeriğindeki lifler suyu emerek jelimsi bir yapı olusturur ve tokluk hissi yaratır.

Yulaf kepeği kendi ağırlığının 25 katı kadar su emme kapasitesine sahiptir.1 çorba kaşığı yulaf kepeği midenizde 360gr.lık bir top kadar yer tutar.

4.Yulaf Kepeği kan şekerini dengeler  ve sağlıklı sindirim sağlarYulaf kepeği karbonhidratların sindirimini yavaşlatarak ve şekerin kan dolaşımına girme hızını azaltarak ,yemekten sonra kan şekeri seviyesini düşük tutar.

 6 hafta boyunca düzenli tüketilen yulaf kepeğinin kan şekeri düzeyleri üzerinde olumlu etkileri saptanmıştır.Diyete yulaf kepeğini eklemek, kanda glukoz ve insulin seviyeleri ve pek çok diyabet komplikasyonlarını önlemede ciddi yararlar sağlamaktadır.

Yulaf kepeği lifi dışkıyı yumuşatmaya ve bağırsaklardan geçişini rahatlatmaya yardımcıdır.Düzenli kepek tüketenlerin bağırsak fonksiyonlarında belirgin bir iyileşme saptanmıştır.

Ipucu:Yulaf kepeği yeterli sıvı alımıyla etki edecektir.Diyetinizle beraber günde en az 1,5 lt suyu ihmal etmeyin.İDEAL KEPEK NASIL OLMALI?

Kepeğin çok iri taneli veya ince öğütülmüş olması faydalarını etkilemektedir. Dr.Pierre Dukan’ın uzun çalışmaları sonucu en etkin faydayı sağlayacak boyutlardaki yulaf kepeği üretildi.Organik ve orta kalınlıktaki formuyla Dukan Diyeti Yulaf Kepeği en ideal yulaf kepeğidir.


                     

Günlük yulaf kepeği tüketme miktarları NEDİR?

ATAK EVRESİ -1,5 çorba kaşığı

SEYİR EVRESİ- 2 çorba kaşığı

GÜÇLENDİRME EVRESİ -2,5 çorba kaşığı

KORUMA EVRESİ -3 çorba kaşığı