Bazı insanların metabolizması doğuştan daha hızlıdır. Erkekler dinlenirken bile genelde kadınlardan daha fazla kalori yakarlar. Birçok insan için metabolizma 40 yaşından sonra şaşmaz bir şekilde düşmeye başlar. Her ne kadar yaşınızı, cinsiyetinizi ve genlerinizi kontrol edemeseniz de, metabolizmayı hızlandırmanın bazı yolları vardır.

Daha Fazla Su İçin


Vücut kalorileri işleyebilmek için suya ihtiyaç duyar. Vücudunuz çok az kurumuş bile olsa metabolizmanız yavaşlar. Bir araştırmaya göre günde sekiz veya daha fazla bardak su içen yetişkinler dört bardak içenlerden daha fazla kalori yakmaktadır. Vücudunuzu kurumaması için her öğünden veya atıştırmadan önce bir bardak su  içiniz.

Suyunuzu Soğuk İçin

Buz gibi soğuk içecekler sindirim sırasında vücudunuzun daha fazla kalori yakmasına neden olur. Araştırmalar gösteriyor ki beş altı bardak buzlu su günde fazladan 10 kalori yakmanıza neden olur. Bu miktar size fazla gelmeyebilir, ancak yılda hiçbir diyet yapmadan bir kilo kaybetmek demektir. Buzlu çay veya kahve içerek de aynı şeyi yapabilirsiniz, ancak krema ve şekerden uzak durun.

Egzersizleri Biraz Arttırın

Aerobik egzersizler büyük kaslar yapmanıza yardımcı olmayabilir, ancak egzersizden saatler sonra bile metabolizmanızı hızlandırabilir. İşin püf noktası kendinizi zorlamaktır. Yüksek yoğunluklu egzersizler düşük veya orta yoğunluklu egzersizlere göre daha uzun ve daha büyük metabolizma hızına neden olur. Daha çok fayda sağlamak için jimnastik salonunda yoğun programlara katılın veya her zaman yaptığınız yürüyüşe ufak bir koşu ekleyin.

Kas Yapın

Vücudumuz sürekli olarak kalori yakar, hiçbir şey yapmasanız bile. Daha fazla kası olan insanlarda dinlenme halindeki metabolizma hızı çok daha yüksektir. Her kilo kas sadece kendini olduğu gibi sürdürmek için günde 12 kalori yakmalıdır, oysa bir kilo yağ günde 2 kalori yakar. Bu küçük fark damlaya damlaya yağ olur. Ayrıca ufak bir hareketlilikle vücudunuzdaki bütün kaslar harekete geçer ve günlük metabolizma hızınızı yükseltir.

Öğünlerinizi Baharatlandırın

Baharatların lezzet verici ve metabolizma hızlandırıcı etkilerini kesfedin.

Daha Fazla Protein Yiyin

Vücut protein tüketmek istediğinde karbonhidrat veya yağa göre iki kat kalori harcar. Her ne kadar dengeli bir beslenme isteseniz de, bazı karbonhidratları protein bakımından zengin yiyeceklerle değiştirmek metabolizmanızın öğünlerdeki hızını artırır. Sağlıklı protein kaynakları ince bir biftek, balık, tavuk eti, tofu, çerez, fasulyeler, yumurtalar ve az yağlı süt ürünleridir.

Sütsüz Kahve İçin

Eğer kahve içiyorsanız, sabah ritüelinizi takip eden enerji ve konsantrasyon artışını da seviyorsunuz demektir. İşte bu faydalardan bazıları metabolizmanızın kısa süreli hızlanmasından kaynaklanır. Bir araştırmaya göre 50 kiloluk bir kadının içtiği sade iki bardak kahve sonraki birkaç saat içinde onun fazladan 50 kalori yakmasını sağlamaktadır.

Yeşil Çay İçin

Yeşil çay veya kokulu siyah çay içmek kafein, katekin gibi metabolizmanızı hızlandırdığı kanıtlanmış olan maddelerin faydalarını sunar. Araştırmalar iki bardak çay içmenin vücudu günde fazladan 50 kalori yakmaya ittiğini göstermektedir.