Doktor Pierre Dukan

40 yılı aşkın süredir beslenme uzmanı olan Pierre Dukan, beslenme davranışları ve kötü beslenmenin düzeltilmesi konularında uzmanlaştı.
Pierre Dukan, hayatını obeziteye karşı savaşmaya adadı.
Fransa'da ve dünya çapında en çok okunan yazarlardan biri oldu. 25 dile çevrilmiş ve 11 milyondan fazla satmış tam 19 kitabın yazarıdır. Bugün, 40 yılı aşkın deneyimi ve 40.000 tedavi edilmiş hastasıyla Pierre Dukan, hayatını görevine, obeziteye karşı mücadeleye, metodunu geliştirmeye ve yaymaya adadı.

Tek metod, iki seçenek: çünkü

Kullandığım metodu 70'li yıllarda yarattım. Beslenme alanındaki uzmanlığımdan yola çıkarak öğrendiğim kalori sisteminin, istediğim sonuca ulaşmamda faydalı olmadığını fark ettim. Tüm çabalarıma rağmen, hastalarımın birçoğu çok yavaş kilo vermekte, umutlarını kaybedip vazgeçmekteydi.

Onlara sorduğum sorular sayesinde, kilo almaları kimi için karbonhidartlar, yani şekerli besinler, kimi için de nişastalı besinler, tahıllar ve unlu besinler olduğunu gördüm. Yağların tehlikesi daha azdı. Sebzeler ve proteinlerde ise tehlike yoktu.

Bunların ışığında, her durumda hastaların ihtiyaçlarına cevap vermemi ve iyi sonuçlar almalarını sağlayacak bir yöntem üzerinde, tıpkı bir sanatçı gibi çalıştım. Zamanla bu metodun geliştiğini, önce kulaktan kulağa sonrada internette çok sayıda insana ulaştığını gördüm. Bu sebeple de metodumu, danışma seanslarımda kullandığım sözleri, tonu ve empatiyi aynen kullanarak açıklayan bir kitap yazdım. Bu kitap ve metod, hiç ummadığım şekilde büyük bir başarı kazandı ve böylece hayatımın akışı değişti.

Klasik Dukan metodu: ''eksiksiz'' bir metod

Başarının ardından eleştiriler geldi. Bazıları rahatını bozduğum insanlar ve kuruluşlardan. Bazıları ise bloglarda, forumlarda ya da e-postalarda okuduğum içten ve gerçek yorumlardı. Genel olarak ''Doktor Bey, çok fazla şey talep ediyorsunuz, metodunuz  çok iddialı, yapamıyorum'' sözleri yer alıyordu.

Bu konunun üzerinde düşününce, metodumun dar bir çerçeveye hitap ettiğini fark ettim. Çünkü bana danışanların çoğunun bir doktora başvurmak, zorlukları göze almak için yeterince sebebi bulunuyordu. Bu hastalar genelde son derece kilolu, acı çeken, sağlık problemleri sebebiyle hızlı kilo vermesi gereken ve özellikle uzun vadede bu diyetin sertliklerini kabul edebilecek kişilerdi.

Metodumun etki etmediği bir diğer kitle olduğunu fark ettim. Bu sebeple ikinci seçeneği oluşturdum.

İkinci bir çözüm, yumuşak bir metod olan Aşamalı Beslenme


Artık metodum, iki çok farklı kitleye hitap eden iki farklı zayıflama tekniği bulunuyor:

İlk ve orjinal olan metodum, hızlı kilo vermek isteyen, çok fazla aşırı kilosu olan, sağlık problemleri nedeniyle hızlı kilo vermesi gereken, daha kolay kabullenen, birkaç ay sonra bırakmadan takip etmeyi kabul ederek güçlü ve etkili bir metod arayanlara yönelik.

İkincisi ise kilo vermek için acelesi olmayan, aşırı kilosu olmayan, hızlı kilo vermek için sağlıkla ilgili sebepleri olmayan, kendini tanıyan ve zaman zaman kendine ödül vermeden devam edemeyeceğini bilen, yoğun sosyal hayatı olanlara yönelik.

Bu ikinci seçenek, haftalık sistemi baz aldığı için Aşamalı Beslenme diye adlandırdım. Proteinle dolu bir pazartesiyle başlayan, hergün yeni bir  besin grubuyla zenginleşen, sona doğru festivale dönüşen, cumartesi nişastalar, pazar da kutlama öğünüyle sona eren 7 basamaklı bir merdiven.

Daha yavaş, esnek, hergün yeni bir ödül getirdiği için de oldukça eğlenceli. Besinlerin, sunuluşlarına göre önem seviyelerini göz önüne sermesi açısından da son derece öğretici.

Aşamalı Beslenme kimler için uygun?

İlk metodu kullanarak zayıflamış, sonrasında biraz kilo almış ve ilk seferki sert yolu izlemeden bu kiloları vermek isteyenler için ideal bir metod.

Pierre Dukan: aşırı kiloyla mücadeleye adanmış bir güçPierre Dukan bibliyografya

Çok erken yıllarda doğmuş bir güç... Pierre Dukan, 23 yaşında, Fransa'nın en genç pratisyen hekimlerinden biriydi.

« Genç yaşımdan itibaren doktor olmayı hayal ediyordum ve ne güzel ki bu mutluluğa eriştim. Bugün yeni dünya ile beraber yeni bir rüya doğdu. Dünya Sağlık Örgütünün insanlığın başınaki sorunların beşincisi olarak açıkladığı aşırı kilolanmayı durduracak ilk yumruğu vurabilmenin metodunu yaratan kişi olmak... »

Pierre Dukan 25 yıl boyunca kendini hastalarının beslenmesine adadı ve adım adım metodunu geliştirdi. Bu metodun temelini oluşturan besinleri belirleyerek, "koruma" fikrini ilk kez sunan kişi oldu.

 

Online koçluk sistemi...

sizi motive
edecek günlük
talimatları içerir.